Zwyczaje noworoczne – Hadżi Firuz

wpis w: Kultura | 0

Hadżi Firuz to postać z uczernioną twarzą, ubrana w czerwony strój, na który składa się: tunika, spodnie, szarfa i szpiczasta czapeczka. Jest zwiastunem wiosny, pojawia się na ulicach Iranu w okresie przednoworocznym. Hadżi tańczy, gra na tamburynie i śpiewa krótkie przyśpiewki.

Hadżiemu towarzyszy zwykle kilku muzykantów, grających na flecie, tamburynie, bębenku, trąbce. Zapraszani są do domów, gdzie obdarowywani zostają pieniędzmi, słodyczami lub drobiazgami. Opowiadają żarty i śmieszne historyjki, często z dziwnym akcentem lub sepleniąc.

Hadżi Firuz to najprawdopodobniej następca czarnoskórych służących, pochodzących z Etopii, którzy w okresie noworocznym mieli prawo zarabiać, tańcząc i śpiewając na ulicach. Tradycja ta sięga czasów sasanidzkich czyli III-VII w. n.e. Oczywiście teorii na temat pochodzenia tej postaci i symboliki jego ubioru jest więcej jak np. tradycja uczernionej twarzy Hadżiego ma symbolizować powrót ze świata umarłych, a czerwony strój krew Siawasza lub symbol zwycięstwa nad zimą. Niektórzy widzą w Hadżim stary zwyczaj z Azerbejdżanu, gdzie to w przeddzień wiosny 2-3 osobowe grupy wyśpiewywały na ulicach piosenki o zbliżającej się nowej porze roku i otrzymywały za to pieniądze.

Hadżi Firuz – Teheran 2017 / fot. Marcin Krzyżanowski